Ahu PARLAR

Kurucu Ortak

Ahu Parlar, günlük yayınlarda kısa süreli deneyimlerin ardından 3,5 yıl boyunca Capital Dergisi‘nde çalıştı. Ağırlıklı olarak pazarlama ve dijitalleşme araştırmaları kaleme aldı; Dijital Gündem ismi ile yayımlanan bölümün köşe yazarlığını yaptı.

Yazı İşleri Müdürü unvanı ile Infomag Bilgi Teknolojileri Dergisi’nin pazarlama ve iş dünyası ağırlıklı yapıya dönüşüm sürecinde görev aldı. 2002 yılında Philip Morris Sabancı‘da iletişim yöneticisi olarak çalışmaya başlayan Parlar; burada, lobicilik, medya ilişkileri, stratejik iletişim, sosyal sorumluluk yönetimi, kurumsal ana marka yönetimi gibi konularda sorumluluklar üstlendi. Tekel özelleştirmesi iletişiminde görev aldı.

Bersay İletişim Danışmanlığı ekibine katılarak Merkez Bankası‘nın TL’den 6 sıfır atılma projesinin reklam ve iletişim kampanyasında görev aldı. DenizBank‘ın halka arzı, DenizBank’ın DexiaBank’a satışı, Efe Rakı’nın pazara giriş stratejisi ve marka konumlaması, Alışveriş Merkezi ve Perakendeciler Derneği konu yönetimi çalışmaları gibi projelerde yer aldı.

 

2006 yılında Doğuş Otomotiv‘de Stratejik Pazarlama ve Kurumsal İletişim departmanında Kurumsal İletişim biriminin kuruluşunda bulundu. Dört buçuk yıl süre ile halka açık bir marka olan Doğuş Otomotiv ana kurumsal markasının ve ona bağlı VW, Audi, Porsche, Seat’ın da dahil olduğu 12 markanın eşgüdümü için katkı yaptı. Trafik Hayattır sosyal sorumluluk projesi, Doğuş OtoMotion deneyimsel pazarlama merkezi lansmanı, Doğuş Otomotiv 15. Yıl iletişimi gibi çok sayıda projede görev aldı. Türkiye’de otomotiv sektöründe bir ilk olarak sürdürülebilirlik raporu yayımladı.

2010’da Koç Üniversitesi‘nde iletişim departmanının kuruluşunda bulundu. 480 bin olan taban puanının 50 bine çekilmesi hedefi ile çok sayıda proje yürüttü. Koç Üniversitesi 20. yıl iletişimi, ABD Enerji Bakanı’nın katılımı ile Enerji Merkezi açılışı projelerden ikisidir. Koç Üniversitesi Hastanesi için marka konumlama ve lansman planlama ekibinde bulundu. Ekip olarak web sitesi projesi ile International Interactive Award ve tanıtım kampanyası filmi ile CASE Excellence Bronze Award almışlardır.

2015 yılı sonunda Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR‘da çalışmaya başlayan Ahu Parlar, tüm grup şirketlerinin (Petkim, Star Rafineri, Tanap, Petlim, Petkim RES) Dış İlişkiler Başkanlığını üstlendi. Burada yoğun bir şekilde kriz iletişimi yönetimi yapan Parlar, tüm medya ilişkilerini, dijital ve sosyal medyayı, marka yönetimini, lobicilik çalışmalarını, sürdürülebilirlik programını, iç iletişimi, “employee brand” iletişimini, pazarlama iletişimini, etkinlik ve sponsorluk yönetimini de içerecek şekilde departmanın restorasyonunu gerçekleştirdi. Dünya Enerji Kongresi sponsorluğu, Petkim ile İstanbul Tasarım Bienali sponsorluğu, Jazz festivali,sendika ilişkileri iletişimi gibi projeler yürüttü. Sosyal medya çalışmaları ile 2 yıl üst üste Social Media Awards Eenerji Sektörü ödülü aldılar.

ahuparlar@leaistanbul.com